طب سنتی و سالمندی

همه ما آرزومند عمری بلند هستیم و جمله پیرشی جوان، دعای خیر هر کداممان در حق یکدیگر است. سالمندی یکی از دوران زندگی انسان است که از ۶۰سالگی به بعد آغاز می شود و دوران قبل آن میانسالی است. در هر دوره ای از چهار مرحله رشد، جوانی، میانسالی و سالمندی رعایت شش اصل ضروری (سته ضروریه) می تواند سلامتی را برایمان به ارمغان آورد و چون سالمندی می تواند طولانی ترین مرحله زندگی هر انسان باشد پس حفظ سلامت جسمی و روحی از بارزترین مسائل این دوره است.

با رشد جمعیت سالمندان توجه به این دوره در جهان و همچنین ایران بیش از پیش مطرح شده است و تخمین زده می شود که ۴۰ سال آینده تعداد افراد بالای ۶۰ سال جهان دو برابر خواهد شد و برآورد جمعیت سالمندان ایران تا سال۱۴۰۰ به ۱۰درصد جمعیت کشور می رسد. پس بهبود وضعیت سلامتی در این دوران نه تنها باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری های مزمن و کاهش چشمگیر هزینه های بخش بهداشت و درمان می شود بلکه مشارکت فعال سالمندان در فعالیت های خانوادگی و اجتماعی را به همراه خواهد داشت.

تشدید حالات روحی و روانی

سالمندان معمولا به دلیل ازدواج فرزندان، کناره گیری از محیط کار و از دست دادن هم سن و سالان و گاهاً همسر، بیماری ها و افت توانمندی های ذهنی و اجتماعی و اقتصادی به تدریج از جامعه دور می شوند و هرکدام از این موارد می تواند باعث تشدید حالات روحی و روانی فرد سالمند و ابتلا به اضطراب و افسردگی شود. ارتباط داشتن با فرزندان و نوه ها و دوستان، انجام فعالیت های ذهنی مانند مطالعه و هم چنین مصرف موادی مانند گلاب، بهارنارنج، فالوده سیب،به، زعفران، بیدمشک و سیب می تواند به این امر کمک کند.

هر فردی از دوران جنینی با رطوبت و حرارت خاص و غریزی ای که از والدین خود به ارث می برد متولد می شود و با افزایش سن به صورت طببیعی این رطوبت و حرارت کاهش می یابد تا آنجا که مزاج سالمندی عموما سرد و خشک است و این خود دلیل شروع امراض مختلف است.
هوایی مشابه فصل بهار با مزاج گرم و مرطوب بهترین و مناسب ترین هوا برای سالمندان است و هم چنین استشمام عطر و رایحه های خوشبو و جریان داشتن هوا در خانه و محل استراحت می تواند به بهتر شدن حال جسمی و روحی آنان کمک کند.

                                                      شرایط روحی سالمندان
ورزش و ماساژ در سالمندان

ورزش، ماساژ و روغن زدن به بدن با روغن بنفشه و بادام در هنگام صبح برای افزایش حرارت غریزی این گروه بسیار موثر است و هم چنین ورزش مناسب با ویژگی های جسمانی فرد بسیار سفارش شده است. ورزش های هوازی و پیاده روی با توجه به افت طبیعی حرارت بدن برای حفظ سلامتی و نشاط بسیار موثر است.

در کتب ما عمر ایده آل برای یک انسان ۱۲۰ سال تعیین شده است. این در حالی است که در ایران میانگین عمر هر فرد تقریبا ۷۰سال است و این به دلیل عدم رعایت تدابیر سته ضروریه است.

برای داشتن عمری طولانی تر و سال های زندگی سالم و با نشاط تر از جوانی اصول مراقبتی را رعایت کنیم تا امید به زندگی و احساس سرزندگی در ما افزایش یابد و با حفظ این تدابیر در بانک سلامتی خود تامین آتیه کنیم.

 

                                                                                ورزش سالمندان

تغذیه در دوران سالمندی

تغذیه دوران سالمندی به دلیل ضعف اندام های داخلی باید سریع الهضم و در عین حال مقوی باشد. توصیه طب سنتی برای این گروه مصرف غذا با حجم کم و تعداد دفعات بیشتر و مصرف حداقلی سردیجات، غذاهای کنسروی و آماده و هم چنین سرکه و ترشیجات است. در مقابل مصرف گوشت گوسفندی و پرندگان، آش های و سوپ های ساده، نخود آب و آبگوشت و همچنین مصرف میوه هایی مثل انگور، سیب و خوراکی هایی چون عسل، کشمش، مویز، گردو و گلاب و عرق بیدمشک، بهارنارنج و انواع مرباها در صورت نداشتن دیابت توصیه می شود.

برای حفظ تعادل بین ورود و خروج مواد ( استفراغ و احتباس) در بدن سالمندان که یبوست از مشکلات شایع آنان است فعالیت بدنی مناسب و مصرف ملین ها مانند خاکشیر، انجیر، تخم بالنگ و اسفناج و روغن زیتون توصیه می شود.

کیفیت خواب در سالمندی

سالمندان معمولا به دلایل اضطرابی، کیفیت خواب مطلوبی ندارند. توصیه طب سنتی برای رفع این مشکل خوردن وعده شام در سر شب و نوشیدن شیر گرم به همراه عسل و شیر برنج به ویژه در فصل پاییز و زمستان است. چکاندن روغن بنفشه و یا بادام شیرین در بینی و شقیقه ها و هم چنین حمام کردن با آب گرم برای خواب راحت بسیار توصیه شده است.

منبع : سایت سلامتکده طب سنتی بوعلی

این مطلب را با آن ها که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.