مقدمات ازدواج _ مسجد الزهرا _ اردیبهشت ۹۸

مقطع ابتدایی بهترین دوره برای آموزش تربیت سیاسی و تربیت فطری است.

این مطلب را با آن ها که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید:

تربیت فطری

در ابتدای جلسه مهندس اعلایی ” مدیر عامل موسسه زکا ”  ضمن تبریک روز ولادت حضرت مهدی ( عج ) به توضیحی در مورد آیه  86 سوره هود پرداختند:

بَقِیَّتُ اللَّهِ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ ۚ وَمَا أَنَا عَلَیْکُم بِحَفِیظٍ  

اگر ایمان آورده‏ اید، آنچه خدا باقى می ‏گذارد برایتان بهتر است. و من نگهبان شما نیستم. ( هود/۸۶)

 

آیه ای که تلاوت شد در جریان داستان حضرت شعیب نقل شده است.در آیه ۸۵  چنین نقل میکند (وَ یا قَوْمِ أَوْفُوا الْمِکْیالَ وَ الْمیزانَ بِالْقِسْطِ وَ لا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْیاءَهُمْ وَ لا تَعْثَوْا فِی الْأَرْضِ مُفْسِدینَ /و ای قوم من ، پیمانه و ترازو را کامل و عادلانه بدهید و از مردم کالاهایشان را ( هنگام اداء حقوق در تمام سنجیدنی ها ) کم مگذارید و تبهکارانه در روی زمین نپویید )

سپس قرآن نقل میکند در آیه ۸۶ که باقیمانده ای که از سود منعادل و منطقی نصیب شما میگردد ( بقیه الله برای شما بهتر است اگر مومن باشید ) .

سوال: چگونه از بقیه الله قرآن که سود متناسب در کسب و کار است به بقیه الله اعظم نزدیک شویم؟

داستانی که برایتان از یکی از ملاقات های امام زمان نقل میکنم , خود حضرت پاسخ این سوال را میدهند.

مردى طالب دیدار امام زمان (عج ) بود و در این راه ریاضت‏ها کشید. شبى به او نوید مى‏ دهند که در فلان شهر (یکى از بلاد را نام مى‏برند) این فیض نصیب تو مى‏ شود.

پس از چند روز به آن شهر رسید. در آنجا نیز چله گرفت و به ریاضت مشغول شد. روز سی و هفتم و یا سی و هشتم به او گفتند: «الان حضرت بقیه اللّه ، ارواحنافداه، در بازار آهنگران، در مغازه پیرمرد قفل سازی نشسته اند، هم اکنون برخیز و به خدمت حضرت شرفیاب شو!» با اشتیاق ازجا برخاست. به دکان پیرمرد رفت. وقتی رسید دید حضرت ولی عصر(ع) آنجا نشسته اند و با پیرمرد گرم گرفته اند و سخنان محبت آمیز می گویند. همین که سلام کرد، حضرت پاسخ فرمودند و اشاره به سکوت کردند.

دید پیرزنی ناتوان و قد خمیده، عصا زنان آمد و با دست لرزان قفلی را نشان داد و گفت: اگر ممکن است برای رضای خدا این قفل را به مبلغ سه شاهی بخرید که من به سه شاهی پول نیاز دارم. پیرمرد قفل را گرفت و نگاه کرد و دید بی عیب و سالم است، گفت: خواهرم! این قفل دو عباسی (هشت شاهی) ارزش دارد؛ زیرا پول کلید آن، بیش از ده دینار نیست، شما اگر ده دینار (دو شاهی) به من بدهید، من کلید این قفل را می سازم و ده شاهی، قیمت آن خواهد بود!

پیرزن گفت: نه، به آن نیازی ندارم، شما این قفل را سه شاهی از من بخرید، شما را دعا می کنم.

پیرمرد با کمال سادگی گفت: خواهرم! تو مسلمانی، من هم که مسلمانم، چرا مال مسلمان را ارزان بخرم و حق کسی را ضایع کنم؟ این قفل اکنون هشت شاهی ارزش دارد، من اگر بخواهم منفعت ببرم، به هفت شاهی می خرم، زیرا در معامله دو عباسی، بیش از یک شاهی منفعت بردن، بی انصافی است. اگر می خواهی بفروشی، من هفت شاهی می خرم و باز تکرار می کنم: قیمت واقعی آن دو عباسی است، چون من کاسب هستم و باید نفعی ببرم، یک شاهی ارزانتر می خرم!

آن هنگام امام رو به آن مهمان طالب دیدار کرد و فرمود:

این طور باشید تا ما خودمان شما را دیدار کنیم، و به زحمتِ ریاضت، خودتان را گرفتار نکنید . ( آیینه اسرار . حسین کریمی قمی)

دو نکته از این بحث کوتاه برداشت میشود.

۱)اگر درست زندگی کنیم و در چهارچوب شرع خدا کسب و کار خود را انجام دهیم استحقاق زیارت امام زمان را پیدا خواهیم کرد و نیاز به مستحبات سخت گیرانه نیست.

۲) ما باید زندگی را بخشی از دین بدانیم . دین چگونه زندگی کردن را به ما می آموزد و در تمام عرضه ها و ساحت های زندگی روش عمل کردن را در اختیارمان قرار میدهد.

سپس ایشان به ادامه مباحث قبل پرداختند.

تربیت سیاسی

در تربیت سیاسی لازم است کودکان بدانند در چه کشوری زندگی می کنند ؟ مردم و جامعه شان دارای چه اوضاع و احوالی هستند ؟ چه سازمان هایی در کشورشان وجود دارد ؟ دولت چیست ؟ قانون کدام است ؟ رهبر کیست و باید دارای چه ویژگی هایی باشد ؟ ارائه آموزش هایی در زمینه شناخت مسائل و جریانات سیاسی ، آموزش مسأله حق رأی و اظهار نظر افراد در امور به کودک ، آموزش این نکته که رفتار و عملکرد دیگران در سرنوشت آدمی مؤثر است ، روشن کردن مزایای شرکت در انتخابات و معایب عدم شرکت در انتخابات .شکر نعمت نعمتت افزون کند

مقطع ابتدایی بهترین دوره برای آموزش تربیت سیاسی است.

تربیت دینی(فطری)

۱- کودک فطری:فِطْرَتَ اللهِ الَّتی‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَیْهَا لَا تَبْدیلَ لِخَلْقِ اللهِ  (‏روم/ ۳۰)

«این فطرتی است که خداوند، انسان‌ها را بر آن آفریده؛ دگرگونی در آفرینش خدا نیست‏»؛ ولی به حدی است که آن را به فراموشی بسپارد.

تأثیرگذاری شگرف والدین حتی بر فطرت فرزند، متن صریح گفته پیامبر گرامی(ص) در روایتی مشهور و معتبر نزد عامه و خاصه است:

 کلُّ مَوْلُودٍ یُولَد ُ عَلَی الْفِطْرَهِ حَتَّی یَکونَ أَبَوَاهُ یُهَوِّدَانِهِ وَیُنَصِّرَانِهِ وَیُمَجِّسَانِهِ

«هر مولودی بر فطرت (الهی) متولد می‏شود، مگر اینکه پدر و مادرش او را یهودی یا نصرانی یا مجوسی گردانند»

(عوالی اللئالی، ج ۱، ص ۳۵)

تربیت دینی(فطری)

۲- در روایتی از امام پنجم(ع) یا امام ششم(ع) برنامه تربیت دینی فرزند از دوران خردسالی چنین وصف شده است:

چون کودک سه‌ساله شود، هفت بار به او بگو: بخوان “لا إله إلا الله”، بعد واگذارش تا به سن سه سال و هفت ماه و بیست روز رسد، هفت بار به او بگویند: بگو”محمد رسول الله”، و دیگر تا چهار سالگی او را واگذار، و چون چهار سالش تمام شد، هفت بار بگوید: “صلی الله علی محمد و آل محمد” و رهایش کنید تا پنج سالگی به او گفته شود: “دست راست و چپ کدام است؟” وقتی فهمید، رو به قبله واداشته شود و سجده کند، و باز واگذارش کنید تا شش سالگی. چون شش‌ساله شد، رکوع و سجود آموزد تا هفت‌ساله شود. در این سن دستور دهند تا دست و صورت را بشوید، وضو بگیرد، بعد به نمازش وادارند؛ و چون نه‌ساله شد، وضو یادش دهند و اگر ترک کرد تنبیه شود و به نماز فرمانش دهند، و بر ترک آن تنبیه‌اش کنند؛ و چون نماز و وضو فراگیرد، والدینش آمرزیده شوند إن‌شاء‌الله. ( مکارم الأخلاق، ص ۲۲۲)

این مطلب را با آن ها که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.