الگوی خانواده مطلوب_ مسجد الزهرا _ جلسه چهام آذر ۹۷

در تاریخ ۹۷/۹/۱۸ جلسه چهام مبحث الگوی خانواده مطلوب در مسجدالزهرا (س)توسط مهندس اعلایی ” مدیر عامل موسسه زکا ” برگزار شد.

در ابتدای جلسه , مروری به مباحث گذشته انجام و در ادامه  , ایشان به بررسی موضوع نقش تمایل جنسی زن و مرد در تشکیل و تحکیم خانواده پرداختند .

۱- حقیقت  ” تکوینی”  زوجیت.

  •           زوجیت به معناى دو تا بودن، نر و ماده بودن می آید و قرآن کریم در آیات متعدد به زوجیت گیاهان بلکه همه اشیاء اشاراتى کرده است  

 

۱- وَ مِنْ کُلِّ الثَّمَراتِ جَعَلَ فِیها زَوْجَیْنِ اثْنَیْنِ یُغْشِی اللَّیْلَ النَّهارَ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ‏» رعد/۳

«و از هر گونه میوه اى در آن [زمین‏] جفت جفت قرار داد. روز را به شب پوشاند قطعا در این [امور] براى مردمى که تفکر می کنند نشانه هاى وجود دارد»

۲- أَوَ لَمْ یَرَوْا إِلَى الْأَرْضِ کَمْ أَنْبَتْنا فِیها مِنْ کُلِّ زَوْجٍ کَرِیمٍ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیَهً» شعرا ۷ و ۸

«مگر در زمین ننگریسته اند که چقدر در آن از هر گونه جفت هاى زیبا رویانیده ایم قطعا در این [هنرنمایی ] عبرتى است.»

۳-سبحان الَّذِی خَلَقَ الْأَزْواجَ کُلَّها مِمَّا تُنْبِتُ الْأَرْضُ وَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ وَ مِمَّا لا یَعْلَمُونَ» یس ۳۶

«پاک [خدایی ] که از آنچه زمین می رویاند و [نیز] از خودشان و از آنچه نمی دانند، همه را نر و ماده گردانیده است.»

۴- وَ مِنْ کُلِّ شَیْ‏ءٍ خَلَقْنا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ‏  ۴۸ ذاریات

و از هر چیزى دو گونه [یعنى نر و ماده ] آفریدیم، امید که شما عبرت گیرید.».

۵- « هُوَ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَهٍ وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها لِیَسْکُنَ إِلَیْها»  اعراف ۱۸۹

«اوست آن کسى که شما را از نفس واحدى آفرید و جفت وى را از آن پدید آورد تا بدان آرام گیرد.

 

به نظر می رسد که آیات فوق را می توان بدین صورت دسته بندى کرد :

۱-گاهى قرآن سخن از زوجیت میوه ها می گوید.

در مرتبه بعدى از زوجیت گیاهان می گوید.

در مرتبه بعدى از زوجیت چیزهایى می گوید که انسان‏ها نمی دانند.

در مرتبه بعدى از زوجیت همه اشیاى جهان می گوید.

۲-هدف نهایى بیان زوجیت در قران تذکر نشانه هاى الهى و به کار انداختن اندیشه انسان است:

أَوَ لَمْ یَرَوْا إِلَى الْأَرْضِ کَمْ أَنْبَتْنا فِیها مِنْ کُلِّ زَوْجٍ کَرِیمٍ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیَهً وَمَا کَانَ أَکْثَرُهُم مُّؤْمِنِینَ  (۷ و ۸ شعرا)

چرا به زمین نمى نگرند که انواع گیاهان خوب در آن ریانده ایم /که در این عبرتى هست ولى بیشترشان مومن نیستند

وَسَخَّرَ لَکُمُ اللَّیْلَ وَالنَّهَارَ وَالشَّمْسَ وَالْقَمَرَ ۖ وَالنُّجُومُ مُسَخَّرَاتٌ بِأَمْرِهِ ۗ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَعْقِلُونَ ( نحل ۱۲)

و هم شب و روز و خورشید و ماه را برای زندگانی شما در گردون مسخر ساخت، و ستارگان آسمان هم به فرمان او مسخرند؛ همانا در این کار آیتها و نشانه‌هایی (از قدرت خدا) برای اهل خرد پدیدار است.

۳- کلمه زوج در لغت به معناى زیر می آید:

الف: در حیوانات به هر کدام از نر و ماده اى که قرینه یکدیگر زوج می گویند.

ب: در غیر حیوانات به هر کدام از دو چیز قرینه همدیگر ، زوج گویند.

ج: به هر چیزى که مقارن دیگرى باشد و مشابه آن باشد زوج گویند.

د: به هر چیزى که مقارن دیگرى باشد و متضاد آن باشد زوج گویند.

 

پرنده جفت

    ۲- حقیقت  ” میل جنسی”  تضمین تداوم حیات

زُیِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَوَاتِ مِنَ النِّسَاءِ وَالْبَنِینَ…( ال عمران ۱۴)

امام صادق علیه السلام : «فَکِّر یا مفضل فی الافعال التی جعلت فی الانسان من الطعم والنوم والجماع و ما دبر فیها ، فانه جعل لکل واحد منهما فی الطباع محرک یقتضیه و یستحث به … والشبق للجماع الذی فیه دوام النسل و بقاؤه … ولو کان یتحرّک للجماع بالرغبه فی الولد کان غیر بعید ان یفتر عنه حتّى یقل النسل او ینقطع فان من الناس من لا یرغب فی الولد و لا یحفل به »

«اى مفضل! بیندیش در کارهایى که در انسان قرار داده از قبیل خوردن ، خوابیدن و آمیزش کردن و آنچه براى هر یک از اینها اندیشیده است ؛ زیرا براى هر یک ، در طبیعت انسان ، محرّکى قرار داده تا آن را برانگیزاند … و میل جنسى ، موجب آمیزش ـ که مایه دوام و پایدارى نسل است ـ مى شود … و اگر انگیزه آمیزش ، فرزندخواهى مى بود ، بعید نبود که از آن ، چشم پوشى شود تا آن جا که نسل ، کاهش یابد یا قطع شود ؛ زیرا برخى از انسان ها رغبتى در فرزند ندارند و به آن، تن نمى دهند» (توحید المفضل، ص ۷۵ ؛ بحار الأنوار ، ج ۶۱ ، ص ۲۵۵)

  • به اعتقاد برخی از صاحب‌نظران رفتار جنسیانسان توسط داشته‌هایژنتیکی او تبیین می‌شود، و به نظر عده‌ای دیگر پی‌آمد محیط یا ترکیبی از هر دو جنبه زیست‌شناسی و محیطی است. این مباحثه از نوع مناظره «سرشت و پرورش» است. مفهوم تربیت به عنوان عاملی محیطی یا از محرک‌های خارجی که رفتار، احساسات و تفکر را تحت تأثیر قرار می‌دهند تعریف شده است.

۳ – تربیت جنسی

آموزش و تربیت جنسی در مراحل مختلف رشد انسان، به منظور پیشگیری از بروز انحرافات جنسی و اخلاقی ضروری است. در اهمیت تربیت جنسی کافی است گفته شود که پایه و اساس بسیاری از انحرافات بعدی تا پایان دوران جوانی، بر آموزش و پرورش جنسی استوار است.

، دستورالعملهای دینی بسیاری در مراقبت از کودکان و نوجوانان، به جهت پیشگیری از لغزشها و صیانت آنان از خطرات و عوارض ناشی از تمایلات جنسی ارائه شده است که میتوان به برخی از آنها اشاره کرد:
سفارش به تقویت مبانی مذهبی و اخلاقی، آموزش راه و رسم صیانت از خود و دفاع از شرافت انسانی خویش، رعایت ضوابط در معاشرتها، ایجاد شرایط مناسب در خواب و استراحت، تفکیک بستر فرزندان، مراقبت در دفع و تخلیه ی کودک، مراعات لازم در نحوه ی پوشش، آموزش مقدمات لازم برای ورود به دنیای بلوغ و نوجوانی، آشنایی با تغییرات جسمانی و روانی دوره بلوغ، توجه دادن به خطرها و عوارض آسیب زا، کنترل غیرمستقیم در عرصه ی حالات، مواضع و آمد و شدها، آموزش تکالیف شرعی و سعی در واداشتن به انجام وظیفه ی دینی بر اساس شناخت و باور. تربیت جنسی در دوره کودکی و نوجوانی، آمادگی لازم را برای آموزشهای جنسی پیش از ازدواج فراهم میسازد. این نکته حائز اهمیت است که کیفیت آموزش و تربیت جنسی بر حسب مراحل سه گانه (پیش از ازدواج، حین ازدواج و پس از ازدواج) متغیر و متفاوت است

 

آثار تربیت نادرست رفتار جنسی در غرب

  • به گزارش سایت گزارشگر به نقل از واندرلیست، جدید ترین آمار از تجاوز به عنف در جهان منتشرشد که در ادامه به بررسی ۱۰کشور رکورد دار در این زمینه می پردازیم

۱- امریکا ۲- افریقای جنوبی ۳- سوئد ۴- هند  ۵- انگلیس  ۶- المان  ۷- فرانسه

۸- کانادا ۹- سریلانکا ۱۰-اتیوپی

 

اثار تربیت نادرست رفتار جنسی در غرب

نمودار

 

کودک آزاری در جهان

بر اساس آمار منتشر شده از سوى سازمان بهداشت جهانى (WHO) و یک سازمان مستقل حمایت از حقوق کودکان(ICDO)، سالانه بیش از پنج میلیون کودک در سراسر جهان مورد اذیت و سوء استفاده قرار مى گیرند که در۱۴ تا۱۷ درصد از موارد به مرگ کودکان منجر مى شود. به گزارش این نهاد مستقل، بیش از نیمى از کودک آزارى ها به علت ترس کودکان و یا ترس خانواده ها از درخطر افتادن آبرو، گزارش نمیشود و یا توسط مقامات ذیربط پیگیرى نمیگردد، که ۸۵ درصد این گزارش هاى منتشر نشده متعلق به کشورهاى آسیایى و توسعه نیافته میباشد.

حدودا۷۰ تا۸۵ هزار کودک در سراسر جهان در نتیجه کودک آزارى تن به مرگ مى دهند که سهم آمریکا و کشورهاى اروپایى و توسعه یافته در زیر مجموعه سوء استفاده جنسى و روحى – احساسى بیشتر از کشورهاى افریقایى و آسیایى درحال توسعه و یا توسعه نیافته مى باشد.

 

۴- تمایلات جنسی مشروع و سلامت روحی و جسمی

 

وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّهً وَرَحْمَهً ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ (روم ۲۱)

رابطه زناشویی فقط یک امر عادی لذ‌ت‌بخش نیست، بلکه در طول این رابطه هورمون‌هایی در بدن زن و مرد آزاد می‌شوند که می‌توانند در بالا بردن سطح سلامت عمومی‌شان بسیار مفید باشند.

وقتی فرد یک رابطه سالم را در سایه امنیت ناشی از تعهد دوجانبه با همسر خود تجربه می کند، با بهره مندی از فضای تعلق همسری می تواند بیشترین منفعت جسمی و روانی را از تغییرات هورمونی و تن آرامی روانی به دست بیاورد. در این مجال به بخشی از اثرات مثبت روابط جنسی طبیعی اشاره می کنیم.

۱- کاهش دردهای مزمن ۲- کم شدن خطر ابتلا به سرطان سینه ۳- محافظت از پروستات ۴- کاهش استرس‌های روزانه ۵- افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن ۶- بهبود عملکرد قلب ۷- افزایش اعتماد به نفس ۸- افزایش ضریب هوشی

 

ازدواج

  • رعایت حد میانه در لذت های جنسی

روی عن علیّ علیه السّلام أنه سئل عن صفه الجماع فقال: عورات تجتمع وحیاء یرتفع، إذا ظهر للعیون کان أشبه شیء بالجنون. الإقامه علیه هرم، والإفاقه منه ندم…

(غررالحکم ج ۱ / ۴۴۰)

از امیرامومنین راجع به امیزش جنسی با زنان سوال شد؛ امام فرمود: شرمی است به کنار می رود،و الاتی است که در هم می امیزد، شبیه ترین کارها به دیوانگی ست، زیاده روی در ان ادمی را پیر می کند ، و هوشیاری پس از(جنون)ان،پشیمانی می اورد…

۵- تامین نیازهای جنسی (حق) طرفین

روی علیّ علیه السّلام عن النبی (ص) قال:

 اذا ارادکم احدکم ان یاتی زوجته فلا یعجلها فان للنساء حوائج.. (خصال ۶۳۷)

پیامبر فرمود: اگر کسی خواست با همسرش درامیزد شتاب نکند، زیرا زنان نیز نیازهایی دارند

 

این مبحث ادامه دارد….

این مطلب را با آن ها که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.