با رایحه درمانی می توانید سرزنده تر و شاداب تر باشید

سوزاندن عود خود به تنهایی یکی از درمان‌های اثربخش برای جلوگیری و رفع استرس، ایجاد آرامش و تمدد اعصاب، رفع خستگی و بسیاری از بیماری‌های دیگر است.

رایحه درمانی توسط عود یکی از بی‌خطرترین، کم هزینه ترین، ارزان ترین و اثر بخش ترین متدهای درمانی است یعنی برای انجام آروماتراپی (رایحه درمانی) در خانه به راحتی می‌توان از سوزاندن عود استفاده کرد عود ها در شکلهای مختلفی عرضه می گردند: چوبهای خام, علفهای خرد شده, پودر یا به شکل مایع و روغن. اما آنچه امروزه ما از عود در ذهن داریم عودهای مخروطی و شاخه ای می باشد. عودهای مخروطی توسط ژاپنی ها در اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی عرضه شد. از زمان های بسیار دور عود در آیین های مذهبی بکار می رفته است.

تحقیقات گسترده دانشمندان، پزشکان و بزرگان گیاه شناسی روی عود نشان می‌دهد که روایح مطبوع موجود در عود، فرد را فعال تر و سر زنده‌ تر ساخته و باعث ارتباط شخص با درون خود شده و همچنین باعث ایجاد و ارسال پیام‌های عصبی در مغز و کل سیستم عصبی و دریافت واکنش‌های مثبت می‌شود. سوزاندن عود خود به تنهایی یکی از درمان‌های اثربخش برای جلوگیری و رفع استرس، ایجاد آرامش و تمدد اعصاب، رفع خستگی و بسیاری از بیماری‌های دیگر است. رایحه درمانی ، قدمتی افزون بر هزار سال دارد و رومیان و مصریان از آن به‌عنوان ماده ضد عفونی کننده، ضد باکتری و دارویی برای درمان زخم کمک می‌گرفتند. و نیز در کمک به درمان بیماری هایی که ناشی از ناراحتی های عصبی و روحی هستند مانند زخم معده و آسم می تواند موثر باشد.

 


ترکیبات گل های معطر در رایحه درمانی بسیار پر اهمیت است

ترکیبات معطر طبیعی گل‌ها و گیاهان که درعود یافت می‌شود، از طریق مژک‌های موجود در بینی وارد سیستم لیمبیک مغز و قسمت مخاطی هیپوتالاموس شده و با تحریکات اعصاب بویایی این قسمت که مسئولیت احساسات، تنفس، ضربان قلب، غدد درون ریز و حافظه و یادگیری را بر عهده دارد، تاثیر قابل توجهی بر روحیات و خلق و خو می‌گذارد. همچنین تنظیم کننده سیستم های حیاتی بدن از جمله فشارخون،تپش قلب،سیستم گردش خون،سیستم تنفسی و گوارشی.تاثیر بر ترشح غدد هورمونی، تبادلات چربی در سلول ها، سیستم دفع ادرار می باشد. البته هریک از رایحه‌ها خاصیت ویژه‌ای دارند.

تاثیر متفاوت و خواص درمانی عودها

 

خواص عود اکالیپتوس
• ضد سرماخوردگی، آنفلوانزا و ضدعفونی‌کننده

خواص عود نعنا
• درمان اختلالات گوارشی، میگرن و تقویت قلب

خواص عود مریم گلی
• برای رفع خستگی جسمی،رفع استرس و شاداب کننده

خواص عود دارچین
• محرک، گرمابخش و ضد نفخ، ضد سرماخوردگی، شاداب کننده و رفع استرس برای رفع خستگی جسمی، اختلالات گوارشی، مناسب برای رفع سوء هاضمه و اختلالات گوارشی، رفع بی اشتهایی، سرزندگی و گردش خون را بهبود می بخشد. دارای خاصیت ضد باکتری و ضدعفونی نمودن محیط نیز می باشد.

خواص عود اسطوخودوس
• ضد اضطراب، ضد عفونی کننده، آنتی بیوتیک، باز کننده ذهن، ضد تشنج، ضد ویروس، رفع میگرن، ضد افسردگی و تقویت اعصاب و روان

خواص عود مشک
• عود مشک به عنوان یک عطر عرفانی شناخته شده است. استشمام رایحه مشک منجر به افزایش هوشیاری ذهنی می گردد.

خواص عود یاس
• پخش رایحه عطر یاس در فضا نقش موثری در آرامش روانی و ایجاد یک فضای عاشقانه دارد. عود یاس برای رفع اختلالات خلق و خوی، رفع استرس و اضطراب و آرام بخشی کاربرد دارد. بدون هیچ عارضه جانبی اعصاب را تسکین می ‌دهد .همچنین در رفع میگرن موثر است.

منبع : سایت سلامتکده طب سنتی بوعلی

این مطلب را با آن ها که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.