همراهی حرارت و رطوبت عامل سلامتی بدن

آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده اید که یک انسان بدون آب و غذا چه مدت زنده می ماند؟                                                                  انسان بدون غذا شاید در نهایت بتواند مثل ماهاتما گاندی ۲۱ روز هیچ ماده ای مصرف نکند و دوام بیاورد ،اما در مورد آب داستان فرق میکند. دست‌کم ۶۰ درصد از بدن انسان را آب تشکیل داده و تمامی سلول‌های زنده برای ادامه حیات و انجام وظایف خود به آب نیاز دارند. طبق گفته پزشکان حداکثر زمانی که یک شخص بدون آب زنده می ماند یک هفته است و این زمان با در نظرگرفتن گرمای شدید و قرارگرفتن زیر نور خورشید و تعریق و انجام حرکات سنگین به ۳تا۴ روز و یاحتی کمتر هم می رسد.

khordangaza

غذا و درمان

بدن انسان برای بقا به غذا نیاز دارد چرا که شیره غذا ماده خام تولید خون است و از دیدگاه حکما جایگزین آن چیزی است که در بدن تحلیل رفته است. محمد بن زکریای رازی پزشک و شیمی دان مشهور ایرانی چنین میگوید: اگر طبیبی درمان شما را بدون توجه به غذای شما آغاز کرد، به مرگ شما کمر بسته است و اگرموفق به درمان بیماری با غذا شد به سعادت رسیده است. و درست مطابق با این سخن رازی، حکمای طب سنتی از دو جهت پرهیز دادن از غذاهای مضر و تجویز غذاهای مفید برای درمان فرد، به تغذیه می پردازند. تنها در این صورت است که شخص خود را در سلامتی و درمان خود دخیل میداند و مراقبت خوراک خود است.

masraf gaza

مصرف آب و غذا

مهم ترین و کلیدی ترین توصیه در خوردن، پرهیز از پرخوری و تنوع خواری است. پرخوری مادر تمام بیماری هاست و باعث فساد خون و مشکلات گوارش می شود. بدون داشتن اشتهای واقعی اقدام به خوردن غذا نکنید و قبل از سیر شدن کامل دست از غذا خوردن بکشید. نوع غذاهای مصرفی تان را با محل زندگی،سن،مزاج،فصل و حتی شغل تان انتخاب کنید تا در نهایت بدن خود را در حالت اعتدال قرار داده باشید. لقمه هایتان کوچک و هر کدام را به صورت کامل بجوید تا پس از آن سوهاضمه، نفخ و یبوست به سراغتان نیاید و یادتان باشد که بلافاصله بعد از غذا به کارهای سنگین نپردازید و بدن را برای چند دقیقه در حالت آرامش قرار دهید.

hefzhhararat

حفظ حرارت و رطوبت

طبق گفته بزرگان بدانید که غذای شما دوای شما و دوای شما غذای شماست پس با حفظ حرارت و رطوبت در کنار هم از قطاربیماری ها پیاده شوید و در مسیر سلامتی قرار بگیرید. در شروع، غذاهای لطیف که زود هضم هستد و سپس غذاهای دیرهضم را که در طب سنتی به غذاهای غلیظ یا کثیف معروفند را استفاده کنید. ناسازگاری های غذایی را که اغلب به صورت کلی و در بعضی موارد به صورت مشخص شده برای طبع یا مزاجی خاص هستند را بدانید و به شدت از آنها دوری کنید.مصرف زیاد ترشی،شوری و شیرینی را کنار بگذارید و بعد از صرف غذا میوه میل نکنید چرا که گرمای معده برای هضم غذا کم شده و دچار مشکل می شوید.

منبع : سایت سلامتکده طب سنتی بوعلی

این مطلب را با آن ها که دوستشان دارید به اشتراک بگذارید:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.